Sırt Ağrıları

Sırt Ağrıları

Sırt Ağrıları Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir.

Boyun düzleşmesi, boyun fıtıkları, boyun bölgesi sorunları da sırtta ağrıya neden olabilir.

Kasların gerilmesinin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda C harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler de en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratabilir.

Sırtın Yapısı

Sırtın fonksiyonel yapısı; on iki omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasında önde disk denen yastıkçılar ve arkada deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı, boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır.

Sırt Ağrılarından Kurtulmak Mümkün Müdür? Sırt Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız?

  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta da ağrı yapabilir. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur.

 

  1. Daha sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Bu gevşetme, en etkili şekilde fizyoterapi, osteopati, kayropraktik ve manuel terapi ile yapılır. Ayrıca fibrozitler teker teker tesbit edilip yok edilmelidir. Bunun için sırta mezoterapi, ozonterapi, nöralterapi denen tedavi uygulamaları da yararlı olabilecektir.

 

  1. Tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak ve özellikle fiziksel aktivite (pilaes, esnetme egzersizleri, yoga vb) oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatrisin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.

 

  1. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır. Yüzüstü yatmamak, TV’yi koltuk kolçağına başımızı yan koyarak izlememek gibi. Gece diş sıkmakta sırt ve boyun ağrısı yapabilir.