Sırt Ağrıları

Omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Kasların gerilmesinin en önemli nedeni de strestir.Boyun düzleşmesi, boyun fıtıkları, boyun bölgesi sorunları da sırtta ağrıya neden olabilir.

Kasların gerilmesinin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda C harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler de en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratabilir.

Sırtın Yapısı

Sırtın fonksiyonel yapısı; on iki omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasında önde disk denen yastıkçılar ve arkada deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı, boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır.

Sırt Ağrılarından Kurtulmak Mümkün Müdür? Sırt Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız?

  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta da ağrı yapabilir. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur.

 

  1. Daha sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Bu gevşetme, en etkili şekilde fizyoterapi, osteopati, kayropraktik ve manuel terapi ile yapılır. Ayrıca fibrozitler teker teker tesbit edilip yok edilmelidir. Bunun için sırta mezoterapi, ozonterapi, nöralterapi denen tedavi uygulamaları da yararlı olabilecektir.

 

  1. Tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak ve özellikle fiziksel aktivite (pilaes, esnetme egzersizleri, yoga vb) oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatrisin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.

 

  1. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır. Yüzüstü yatmamak, TV yi koltuk kolçağına başımızı yan koyarak izlememek gibi. Gece diş sıkmakta sırt ve boyun ağrısı yapabilir.

Keeping You Beautiful

Or an adult whose face has an asymmetrical look because of paralysis might have a balancing facelift. Although appearance is being improved, the main goal of the surgery is to restore the overall health and a body part initial function. Large, sagging breasts are one case of a deformity that develops as a result of genetics, hormonal changes, or disease. Breast reduction, or reduction mammaplasty, is the reconstructive procedure designed to give a woman smaller, more comfortable breasts in proportion with the rest of her body.
Range of ServicesWhile some of other medical centers in the local area tend to offer an expertise in just one or a few of the healthcare fields, we're proud of being able to offer a full-cycle of the most common healthcare services. Starting with treating cardio (heart) diseases and cancer to helping people with diabetes or those in need of a surgery - we do it all!
Seasoned TeamEach single doctor or a nurse on our team is a seasoned, caring and a well-rounded expert in his or her respective field of practice. We are always sure that if a patient has come for our medical aid, then the chances of a successful recovery become much higher! With dozens of awards won both the clinic and doctors, we are your first choice!
Fair PricingDid you know that some of the hospitals and private clinics in the US have upped their pricing x10 times in the last 50 years, keeping in mind that it's adjusted for inflation? We're not one of these greedy people, capitalizing on someone's health problems to make an extra buck or two. We are proud to have an affordable pricing!

Request a Consultation

Whichever specific health issue you're currently facing, we'll be more than glad to give you a pre-appointment, free consultation on it!