Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı nedir?

Boyun Fıtığı, boyun bölgesinde her omurun hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar arası disk dediğimiz dokunun dış kısmı (anulus fibrosus) ve iç kısmı (nucleus pulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar. Kafa tası kemiğinden itibaren 7 adet omurdan oluşur. Her omurun ortasında, beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalar tek taraflı koluna doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ederler. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber olabilir. Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı da olabilir. Hastalar ellerine aldıkları cisimleri yere düşürebilirler, sakarlıklar olabilir. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar.

Boyun Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Uzman doktorunuzun uayenesinden sonra genellikle , kesin teşhis için MR çektirilir. MR’ın olmadığı yerlerde tomografide iş görebilir. Ancak MR varsa tercih edilmelidir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrı ve uyuşma varsa: Fizyoterapi – manuelterapi, osteopati veya kayropraktik Tedavisi Güç kaybı varsa: Ameliyat