Bel Kayması

Bel Kayması

Bel kayması, bizi taşıyan omurga kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliği sıkıştırması, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yürürken sık sık durma isteği bacaklarda uyuşma, yanma hissi ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmezse idrar tutamama, cinsellik kaybı, yürüyememe, belden aşağısını hissetmeme gibi sonuçlara da yol açabilir.

Hareketli Bel kaymasının en etkili tedavi yöntemlerinden biri beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. İleri derece olan bel kaymaları da vidalı ameliyatlar gerekebilir.  Bel Kaymasının dereesi, kişide oluşan belirtiler, kilo, yaş, diğer ssebeblere göre tedaviye yön çizilir. Önemli olan doğru zamanda doğru teşhisi koymaktır.

 

Bel Kayması Nedenleri

Doğuştan, ağır geçen doğumlar, düşmeler, kazalar, kemik yapının fazlaca alındığı bel fıtığı ameliyatları, ileri kemik erimesi, ileri yaş durumu, kas zayıflığı bel kaymasının nedenleridir.

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavi Yaklaşımları

Yürümekte güçlük, bel fıtığının tüm belirtileri, yürürken sık sık durma isteği, bacaklarda uyuşukluk, sık giren kramplar, gece uyandırıcı bacak yanmaları bel kayması belirtileridir. Eğer bel kayması hareketliyse ameliyat, hareketsizse de fizyoterapi, manuelterapi ya da kayropraktik tedavisi ve egzersiz uygulaması yararlı olacaktır.

Bel Kayması Ameliyatı

Ameliyatta, hastanın bel omurgası çevresine kaymayı önlemek amacıyla titanyum vidalar konmaktadır. Bu vidalar ömür boyu hastada kalmaktadır.

Tedavi Planı

  • Doktorunuzun tavsiyesi ile çektirdiğiniz; röntgen, mr, ultrason vs.. gibi tetkiklerinizin sonucunu alın.
  • Bu tetkikleri ve sonuçlarını bize ulaştırın.
  • Sizin için en uygun tedavi planını hazırlayalım.