Bel Ağrısı

Bel Ağrısı

Bel ağrısının birçok nedeni vardır. Genellikle omurgadaki ve vücudu ergonomik kullanmamak ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Diğer nedenler ise kaslarla ilgili problemlerden yani romatizmal hastalıklardan, duruş ve oturuş bozukluğundan, soğuk algınlığından veya aşırı yorgunluktan da şüphelenilmelidir. Ayrıca kanser, kadın hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve bağırsaklardaki sorunlar da bel ağrısı yapabilir.

Eğer bel ağrısı bacağa da vuruyorsa, omurilikten çıkan sinirlere baskı var demektir. Bu baskının en önemli nedeni bel fıtığıdır.

Ayrıca omurgadaki tümörler, kemik kaymaları ve doğuştan kemik bozuklukları, kaslardaki dengesizlikler de bu baskıya neden olabilir. Eğer tüm belden aşağımızda bir tutulma hissediyorsak, bacaklarımızı kıpırdattıkça ağrı oluşuyorsa ve ani bir şekilde başladıysa, tıp dilinde Faset Kitlenmesi yani omurganın arkasındaki eklemlerin birbiri üzerinde kayması oluşmuş demektir.

Bunun çarelerinden biri manipulasyon denilen elle yapılan tıbbi tedavi manevralarıdır. Bu manipülasyonlar mutlaka uzman tarafından yaptırılmalıdır.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilir. Diğer nedenlerinden biri uzun süren stres ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir. Genel olarak ise omurgadaki biomekanik dengenin bozulması olarak nitelendirebiliriz

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Günümüzdeki modern tanı yöntemleri, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Bel Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başlangıç Safhası genel olarak istirahat ile geçer.

Bel Fıtığı İlerlerse Ne Olur?

Eğer yukarıdaki önerilere, istirahate ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa manuelterapi, osteopati ve kayropraktik tedavisi yarar getirebilir. Tedavi süresi kişinin tedaviye verdiği cevaba bağlı olarak bir ila üç hafta arasında değişebilir. Eğer hastanın ağrıları çok fazla ise “Lomber Enjeksiyon” uygulamasıyla yapılarak ağrıların dinmesine yardımcı olunabilir

Ameliyat Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya gerilemeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa çözüm cerrahi müdahale olabilir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir.